Letní den v Žihobcích, zasvěcený evropskému malířství a hudbě

Počtem obyvatel jsou Žihobce jen malou obcí v půvabném Pošumaví, v jeho kulturním životě však mají v posledních letech své neopominutelné místo. Začátkem prázdnin se tu v jediný den otevírá Žihobecké kulturní léto. Letos je tím dnem sobota 29. června.

K celoročnímu programu Muzea Lamberská stezka přibude nová malířská výstava v galerii výtvarného umění Netopýr. Ve spojení s její vernisáží se už tradičně bude konat v místním nádherném neorománském kostele koncert.

Vernisáž další nové výstavy se odehraje v ten samý den i ve Finském kulturním centru Stella Polaris, jehož ředitel Ari Seppälä má v Žihobcích svůj druhý domov. Ta letošní nese název Fragmenty a česko-finský umělec Petr Řehoř na ní představí své dílo, jež upoutává nevšední estetikou obrazů a vizualizací jazyka. Význam Finského kulturního centra, instituce, která je jedinečná v rámci celé České republiky a už po několik let seznamuje širokou veřejnost, kromě výstav současného umění, prostřednictvím své stálé expozice s různými podobami Finska, podtrhne svou osobní účastí na zahájení Žihobeckého kulturního léta Son Excellence Jukka Pesola, velvyslanec Finské republiky.

 

Volná evropská inspirace a orientální strohý řád. A k tomu poetické texty a uvolněné melodie slavných skladeb šedesátých let.

Výstava Plující krajina akademické malířky Táni Svatošové v galerii Netopýr

Táňa Svatošová, rodačka z Bratislavy, absolventka ateliéru knižní kultury a písma na pražské VŠUP, studovala i ilustraci a typografii na pařížské výtvarné škole ENSAD a kaligrafii v Konfuciově institutu při Univerzitě Palackého v Olomouci. Již tento široký záběr studia prozrazuje bohatost její tvorby, jež se vyznačuje různorodostí ve velikostech, technice, použitém materiálu, způsobu prezentace a motivech. Proto na jejích výstavách rezonují malé obrazy s velkými, malby na plátně s kaligrafiemi na dřevě, bohatá paleta barev s černou tuší na bílém podkladu či s bílým akrylem na tmavém pozadí. Táně Svatošové se daří evropsky uvolněný přístup v malbě, zdařile se však inspiruje i jistou strohostí čínské kaligrafie. A aby té rozmanitosti bylo ještě víc, její nevšední talent a pracovitost se promítly i do monumentální tvorby ve veřejném prostoru. Jejím nejznámějším dílem spojeným s architekturou je malba Hrabalovy zdi u stanice metra Palmovka v Praze, v oblasti, kde podobně jako slavný literát, jemuž tu svým výtvarným dílem vzdala nezapomenenutelnou poctu, žije i tato všestranná umělkyně. S její tvorbou, jež vychází z hledání životní dynamické harmonie, se letos mohou seznámit i návštěvníci žihobecké galerie Netopýr.

 

Koncert Songs of the Sixties belgického skladatele, kytaristy a zpěváka Koena v kostele Proměnění Páně

Kdo z nás, a nezáleží na datu narození, si někdy nezpíval s Beatles Michelle, my belle, nepřizvukoval Jacquesu Brelovi při dojemné skladbě Ne me quitte pas (Neopouštěj mě)? „Zlatá šedesátá“ zanechala důležitou stopu ve všech oborech umění, tu nejvýraznější však bezesporu v hudebním světě. Na koncertě belgického skladatele, kytaristy a zpěváka Koena si poslechneme kromě oněch výše jmenovaných skladeb i další, jako jsou například písně L. Cohena či T. Paxtona, a zazní také vlastní instrumentální kompozice vlámského umělce. Střídat se budou angličtina, francouzština, vlámština a španělština. To vše ve virtuozním provedení Koenraada Janssense, jak zní celé jméno tohoto výtečného hudebníka, který dnes žije mezi Prahou a svou belgickou vlastí.
 

Vernisáž výstavy Fragmenty se koná 29. června 2019 v 15h ve Finském kulturním centru Stella Polaris.
Vernisáž výstavy Plující krajina se koná 29. června 2019 v 16h v galerii Netopýr.
Koncert Songs of the Sixties se koná 29. června 2019 v 17 hodin v kostele Proměnění Páně.
 

  

                                                                                   PhDr. Lenka Froulíková

 

 


Fotografie: Michal Pitín a Jindřich Svatoš