Okouzlení realitou i snění,  vážnost i hravá fantazie.  Tvorba Lukáše Bradáčka

v žihobecké galerii Netopýr

             Akademický malíř Lukáš Bradáček, autor klasických obrazů, kreseb, vitráží a soch, má imaginace na rozdávání a výtvarné řemeslo v malíčku. I jeho záběr je široký: po absolutoriu Ateliéru užité a monumentální malby na pražské VŠUP se vedle vlastní tvorby podílel na organizování mnoha výstav, koncertů, workshopů a seminářů, nejen v oblasti výtvarného umění a nejen pro dospělé. V roce 2017 například sklidila velký ohlas jeho instalace Zvuky jarního lesa pro divadelní akci Struny v Minoru dětem, tak jako Portrét mámy a táty při stejné příležitosti letos. Své lektorské působení praktikuje v českých zemích i v zahraničí – v létě 2018 bude pořádat pro kolegy výtvarníky malování v plenéru v Itálii.

            Kdo navštíví jeho ateliér v Červeném Újezdu, nemůže si nepovšimnout toho, jak silným tématem je pro něj příroda: je přítomna obsahově, například v obrazech a kresbách květin a v portrétech s květinovými detaily, projevuje se však i materiálově. Jeho Koloběžžžka, stvořená z dřevěných samorostů, zláká každé dítě a nejednoho dospělého, aby její pevnost vyzkoušel. K tomu jsou tu dřevěné hlavy: Hlava klenutá, Hlava dlouhá, celá série Dutých hlav, a aby duše nepřišla zkrátka, Barokní srdce, opět v celé sérii. Oči milovníka obrazů upoutá jeho «botanická zahrada», kde najde Afrikán, Cesmínu, Levanduli, Tulipán i Kaktus, také však Chrpu, Sedmikrásku nebo Pomněnku. Květiny, ovoce a zelenina se hlásí ke slovu v portrétech, ať už je to Rosemarie, Voděnka, Ředkev-pole či Hruštičky, S pomeranči a Víno. A také v krajinách, o tom zas svědčí levandulová pole ze série Provence, stejně jako Zlatá tráva. Krajinu malíř pojímá v opravdu široké formální škále, někdy jde o realistické zachycení, jindy se plynulé obrysy rozpadnou na malé barevné plochy. A k tomu si přidejme ještě hutné, zářivé i jemné barvy zátiší a působivě zvládnuté vitráže s rostlinnými motivy.

            Flora, ať už svůdná římská bohyně, nebo to, co ji ztělesňuje v pozemském světě – totiž květena – je proto ten nejpřiléhavější název, který lze zvolit pro pestrou, do značné míry retrospektivní výstavu, jíž se Lukáš Bradáček letos představí v srdci Pošumaví.

           

Z Moravy do Čech, do světa a zase zpátky. Koncert Jaroslava Hutky v Žihobcích

 

            V den vernisáže se bude již tradičně v žihobeckém kostele Proměnění Páně konat koncert. Své vlastní skladby, lidové písně a posvátné balady ze sbírky Františka Sušila přednese autor textů a hudby, kytarista a interpret, spisovatel a výtvarník (opět ten neuvěřitelně široký záběr tvůrčí činnosti!) Jaroslav Hutka. Představovat ho nemusíme, je veřejnosti v českých zemích a v zahraničí dobře znám; snad jen připomenout, že letos slaví  pěkné kulaté výročí, stejně jako Česká republika, jejíž některé osmičkové roky byly i pro něj osudné. O tom však jistě zazpívá, a také v krátkých pasážích mezi písněmi vtipně – jak je u něho zvykem – pohovoří na koncertě on sám.

 

            Náš domov – Evropa? Výstava česko-finské výtvarnice Sonji Vectomov

v žihobeckém Finském kulturním centru 

 

            Nová výstava ve Stelle Polaris v Žihobcích se  poprvé otevře návštěvníkům právě 7. července 2018. Je věnována umělkyni, která se narodila v Čechách, léta však žije a pracuje ve Finsku. Věnuje se převážně drobné plastice, ale i sochám většího formátu, z nichž většina je z bronzu, jejího nejoblíbenějšího materiálu.  Sonja Vectomov se zabývá také  malbou, grafikou a grafickým designem. A protože cítí potřebu si nabyté zkušenosti a dovednosti nenechávat pro sebe, učí již přes dvacet let ve výtvarné škole v Jyväskylä. Hlavním tématem její tvorby je člověk a příroda, jejich vzájemné vztahy, propojení a vlivy, zkrátka věčný koloběh naší existence.

 

            Vážení milovníci přírody a dobrého umění, vítejte v Pošumaví – a nezapomeňte: 

7. července 2018 v Žihobcích!

 

Vernisáž výstavy Flora se koná v sobotu 7. července 2018 v 16 hodin. Výstava potrvá do 30. září 2018.

Galerie Netopýr, 342 01 Žihobce 15

 

Koncert Jaroslava Hutky se uskuteční jako součást vernisáže výstavy v galerii Netopýr v sobotu 7.  července 2018 v 17 hodin v žihobeckém kostele Proměnění Páně.

 

Vernisáž výstavy Sonji Vectomov se koná za účasti výtvarnice v sobotu 7. července 2018 v 15 hodin. Výstava potrvá do 30. června 2019.

Finské kulturní centrum Stella Polaris,  342 01 Žihobce 152

 

PhDr. Lenka Froulíková